top of page

Proč Ikigai? Aneb kniha, která za to opravdu stojí!

Aktualizováno: 15. 2. 2021

Zvolit si název svého webu není vůbec lehký úkol, člověk by si přál, aby si ho každý zapamatoval, zároveň je alespoň pro mě velmi důležité, aby vyjadřoval myšlenku. Myšlenku toho všeho!


Shodou náhod jsem před rozhodnutím si tento web založit, četla krásnou knihu. Její název byl právě Ikigai. Kniha pojednává o dlouhověkosti a o tom, jak žít šťastný život a nic z toho nelze bez smyslu života. Každý kdo tu je a dýchá, by měl vědět pro co žije. A hlavně to žít, teď v tomto momentě! Pozorovat sám sebe a znát se, kdy je spokojený a co mu naopak ubírá na vnitřní síle.


Pro příklad sem vypíši vlastními slovy 10 bodů, kterými by se měl člověk toužící po dlouhověkosti řídit. Toto vše jsem si odnesla z knihy Ikigai:

  1. Zůstaň aktivní - nechoď do "důchodu" - vypomáhej kolem sebe

  2. Zpomal - Choď pomalu a dojdeš daleko

  3. Nepřejídej se - méně je více v případu zdravé stravy

  4. Obklopuj se dobrými přáteli - přátelé jsou nejlepší lék (smějte se spolu, bavte se spolu, sněte spolu!)

  5. Dostaň se do formy - cvičení vypouští hormon, který nás dělá šťastnými

  6. Měj veselý přístup - ke všem a všemu (nikdy bychom neměli zapomenout, že tyto momenty života nám byly dány darem od Boha)

  7. Spoj se s přírodou - naší přirozeností je být součástí

  8. Děkuj - děkuj Bohu, rodině, přátelům - budeš se cítit naživu

  9. Žij přítomností - nelituj minulosti, nežij v budoucnosti, dnešek je vše co máš, vnímej to s rozvážností

  10. Následuj své IKIGAI - Každý v sobě má vášeň, talent, který dá našemu životu smysl, nový rozměr, motivuje nás ukázat se v tom nejlepším světle. Pokud nevíš co je tvůj IKIGAI, tvá mise je začít hledat. V SOBĚ.

Po dočtení knihy jsem o ní mluvila, kudy jsem chodila. Vždy si jen říkám, vždyť to přeci není nic složitého, pár rad to dokážu promítnout ve svém životě. Občas se ale zastavím a musím se korigovat, abych neběžela jak křeček v kolečku. Nespokojila se s prací jen proto, že mi přináší určitou pravidelnou výplatu. Věřila, že pokud to není ono, je tu něco, co s tím můžu začít dělat!


A tak jsem tady, píšu článek na blog stránky zvané MéIkigai - to proto, že si to chci připomínat každý den, každý den přemýšlet, zdali darované minuty žiji tak, jak je vnímám v srdci správně. Je to cesta. Trnitá. Ale věřím, že za to stojí! Jsem odhodlaná hledat své Ikigai jak v práci, tak v životě. Chyť mě za ruku a kráčej se mnou! Bude sranda!382 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Unknown member
Feb 21, 2021

Super článek :) Jen tak dál. 😉

Like
bottom of page